The Cabanon
De Cabanon is een volledig uitgerust appartement van 6,89m² inclusief een infraroodsauna en een bubbelbad. Ze is onderverdeeld in vier ruimtes, extravagant verschillend qua materialen en hoogtes: een woonkamer van 3m hoog, een slaapkamer van 1,14m hoog met veel opbergruimte, een toilet met regendouche en een spa. De spa is de meest besloten ruimte van de Cabanon: de kamer in een kamer.
De Cabanon is waarschijnlijk het kleinste appartement ter wereld; zeker het kleinste met een spa.
De Cabanon is de ombouw van een bestaande opslagruimte naar een woonruimte. Het bevindt zich op de bovenste verdieping van een woongebouw uit de jaren 50 in het centrum van Rotterdam. De binnenafmetingen zijn H:3m, B:1,97m, L:3,6m. Het heeft een raam van 6m² met uitzicht op de stad.
De Cabanon ontleent zijn naam aan de gelijknamige hut van Le Corbusier aan de Côte d'Azur. Net als de hut van Le Corbusier is de Cabanon van Rotterdam ontworpen door dezelfde architecten die het zullen gebruiken. Het appartement is 6,89 m² groot, half zo groot als dat van Le Corbusier en – in tegenstelling tot zijn Cabanon – volledig autonoom en ontworpen voor een stel.
De Cabanon is een ruimtelijk experiment voor Beatriz en Bernd – de architecten en eigenaren ervan die persoonlijke groei steeds meer in vrijwillige reductie vonden. Deze reductie werd echter nooit als bezuiniging opgevat. De Cabanon is van de meest luxueuze kleinheid, een ‘epicurische reductie’.
De Cabanon is een fascinerende manifestatie van de specifieke wensen van de eigenaren voor hun tweede huis. Ze wilden een klein bed en een bankje langs het raam. Ze hadden geen grote keuken nodig, omdat ze graag uit eten gaan, maar ze wilden toch de mogelijkheid hebben om te koken. Ze wilden een regendouche, twee infraroodsauna's en een bubbelbad.
De Cabanon is een tempel in de verhoudingen van de eigenaren die de modulors van hun Cabanon werden. De lengtes van Beatriz en Bernd zijn respectievelijk 1,72 m en 1,78 m. De ruimtes in de Cabanon hebben dimensies gekregen op basis van de hoogte en breedte die zij nodig hebben om hun functies te vervullen. Als de bewoners douchen hebben ze een ruimte nodig van 2,13 m hoog en een breedte van 62 cm; als ze een bad nemen of de sauna gebruiken, hebben ze een hoogte van 1,80 m nodig; en als ze slapen of op hun bed zitten, hebben ze een hoogte van 1,14 m en een breedte van 1,35 m nodig. Voor de woonkamer wilden ze de royale hoogte van 3 meter behouden.
De Cabanon maakt duidelijk dat verschillende ruimtes met verschillende afmetingen en functies niet noodzakelijkerwijs dezelfde hoogte nodig hebben. De Cabanon leek groter te worden naarmate er meer programma's aan werden toegevoegd. Dat werd mogelijk door de aanpassing van de hoogte.
De vier ruimtes in de Cabanon zijn vormgegeven op basis van standaardproducten: de slaapkamer is ontworpen met een specifiek matras in gedachten; de spa volgens de lengte van het bad; de keuken is gebaseerd op de diepte van de minikoelkast - dat alles om de noodzaak van op maat gemaakte objecten te vermijden, en juist andersom te denken: de Cabanon moest zich aanpassen aan standaard en betaalbare producten. Ook de uitvoering moest hierop afgestemd worden: het bad moest geplaatst worden voordat de muren eromheen gebouwd konden worden.
De materialen van de Cabanon hadden vier keer zoveel kunnen kosten als het in de oorspronkelijke kleuren was uitgevoerd. De spa werd oorspronkelijk ontworpen in groen marmer, de douche in wit mozaïek, en de woonkamer in blauwe cementtegels. Onweerstaanbare aanbiedingen voor bouwmaterialen zorgden ervoor dat de spa werd bekleed met zwart Chinees marmer uit de jaren 80, de douche met blauw mozaïek en de woonkamer met koraal cementtegels. Mintgroen voor de slaapkamer was de enige kleur die vrijwillig werd gekozen, en dat kwam nogal als een verrassing, aangezien mintgroen nooit een eerste keuze zou zijn geweest voor B en B.
De Cabanon zou kunnen helpen huisvesting en bouwkosten te optimaliseren, maar pleit op geen enkele manier voor het verkleinen van het oppervlak als enige strategie voor betaalbare woningen, en pretendeert ook niet het “huis van de toekomst” te worden. We kunnen echter enkele strategieën extrapoleren om de huidige woningproductie beter en goedkoper te maken: de optimalisatie van de ruimte – optimalisatie niet opgevat als ‘reductie’ maar als ‘maximalisatie’ van de mogelijkheden van één ruimte; de modulatie van de hoogte van bepaalde ruimtes om bepaalde functies over elkaar heen te plaatsen; en de onthechting van bezit en consumentisme, waardoor we minder geneigd zijn nutteloze voorwerpen te kopen en te verzamelen die onze huizen (en geest) rommelig maken.
- - - - - - - - - - - - - -
Dit project werd bedacht door STAR en BOARD kort na het afronden van hun grote onderzoeksproject in 2012 over “maximalisatie van de ruimte” door ruimtes te delen in hun project “Co-Residence” voor het AIGP (Atelier International du Grand Paris). Voor de Cabanon volgden STAR en BOARD een tegenovergestelde weg en experimenteerden met reductie.
Dit project werd ontwikkeld terwijl STAR “Ilot-3H” aan het ontwerpen was in Grand Paris, een groot wooncomplex met 288 experimentele appartementen.
Naam van het gebouw
The Cabanon
Opdrachtgever
Beatriz Ramo, Bernd Upmeyer
Architect
STAR strategies + architecture / BOARD
Bouwer
Midwinter - Timmerwerk & Decoratie (Arjen van Caspel and Mirjam Groenendijk)